Dlaczego warto inwestować w specjalistyczne szkolenia dla mechaników floty ciężarowej?
Pojazdy używane przez przedsiębiorstwa zajmujące się logistyką, transportem oraz dystrybucją różnych towarów stanowią zwykle ich cenne aktywa. Dzięki pełnemu wykorzystaniu możliwości całej posiadanej floty możliwa jest realizacja zawartych umów i sprawna realizacja dostaw. Jakiekolwiek kłopoty z działaniem używanych aut będą natychmiast powodowały wiele problemów związanych z ewentualnymi opóźnieniami, koniecznością wysyłania wozów zastępczych i dokonywaniem przeładunków „w trasie”. Szczególnie istotne okaże się więc utrzymanie całego swego parku maszynowego w odpowiednim stanie technicznym. Żeby było to możliwe, niezbędny jest profesjonalny serwis samochodów ciężarowych. Przekonajmy się, na czym będzie on zwykle polegał i sprawdźmy, od czego zależy jego jakość.
Jak serwisuje się ciężarówki?
Samochody ciężarowe mają znacznie bardziej złożoną konstrukcję niż auta osobowe, dbając o ich stan, trzeba więc zająć się właściwym funkcjonowaniem większej liczby systemów. Podstawą serwisu będzie jednak także w tym przypadku regularna wymiana oleju silnikowego, zatroszczenie się o układ hamulcowy, chłodzenie oraz stan ogumienia i głównych układów elektrycznych, przede wszystkim oświetlenia. Ważna będzie też instalacja pneumatyczna. Serwisując ciężarówki, trzeba pamiętać o zużywającym się sprzęgle i sprawdzeniu pasków klinowych podobnie, jak w osobówkach.
Co ma znaczenie dla jakości serwisu?
Serwis ciężarówek wymaga dostępu do dobrej jakości materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych, a także przeznaczonego specjalnie dla nich oprzyrządowania oraz wyposażenia od kanałów o odpowiedniej długości i szerokości po elektronikę pozwalającą na skontrolowanie sterowników. Równie istotne okażą się jednak kompetencje mechaników, którzy powinni dobrze znać specyfikę pojazdów danej marki oraz wykonywać wszystkie niezbędne czynności zgodnie z zaleceniami producenta pojazdów.